Türk Dünyası Çocuk Vakfı

  1. Uluslararası Türk Dünyası Bilim Şenliği 20 – 22 Kasım 2023, Mamak / ANKARA

PROJE YARIŞMASI:

Şenlik kapsamında Türkiye ve Türk Dünyası’ndan resmi ve özel okullarda eğitim gören öğrencilerin projelerini sergileme fırsatı sunulacaktır. Sınırlı sayıda sergilenmeye değer projelerin belirlenmesi için elektronik ortamda zamanında ön başvurusu yapılan projeler ilk değerlendirmeye alınacaktır. Sergilenen projelerden Jüri değerlendirmesi neticesinde sıralamaya giren projelere ise ödül verilecektir.

PROJE YARIŞMA DÜZEY VE KATEGORİLERİ:

 

Yarışma Düzeyi Hedef Öğrenciler Proje Kategorileri
İlkokul 4’üncü sınıf Serbest kategori
Ortaokul 5, 6 ve 7’inci sınıf İklim değişikliği ve küresel ısınma

Yenilenebilir enerji teknolojileri

Çevre ve sağlık

Serbest kategori

Lise 9 ve 10’uncu sınıf İklim değişikliği ve küresel ısınma

Yenilenebilir enerji teknolojileri

Çevre ve sağlık

Deprem

KATILIM BİLGİLERİ:

 

Her proje başvurusu (takım projesi de olsa) bir öğrenci ve bir danışman öğretmen bilgisi ile yapılmalıdır. Ön başvurular http://tdbo.org/ sayfası üzerinden yapılmalı ve istenen bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır.

“Bilim Sanat Merkezleri (BİLSEM) de kendi adlarıyla başvuru yapabilirler. Ancak bir öğrenci bir kurumdan bir projeyle başvuru yapabilir. ”

İlkokul düzeyi için sadece Mamak ilçe sınırlarındaki ilkokullardan başvuru yapılabilir. Ortaokul düzeyi için yurt içindeki ve yurt dışındaki ortaokul öğrencileri başvuru yapılabilir. Lise düzeyi için Ankara il sınırlarındaki liselerden başvuru yapılabilir.

Başvuru kriterlerine uygun olup ön başvuruda bulunan projelerden ilk değerlendirme aşamasında kabul edilenler şenlikte sergilenebilecektir. Sergilenmeye/sunulmaya hak kazanan projeler belirlenen kategori ve düzeylere göre şenlik esnasında jüri değerlendirmesi yapılarak ve sıralamaya giren proje sahibi öğrenci ve danışman öğretmene ödül verilecektir.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı şenlik ve proje yarışma süreçlerinin niteliğini üst düzeyde tutmak için gerekli gördüğü her aşamada her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar.

 

 

SON BAŞVURU TARİHİ: 30 Ekim 2023 (Türkiye Saati ile 17:30’dur)