Kullanıcı Girişi
TDBO, bilim olimpiyatları

TÜRK DÜNYASININ ÇOCUK MUCİTLERİ, ESKİŞEHİR BİLİM OLİMPİYATINDA BULUŞACAKLAR

- TÜRK DÜNYASININ ÇOCUK MUCİTLERİ,24-25 Aralık-2015 TARİHLERİ ARASINDA ESKİŞEHİR BİLİM OLİMPİYATINDA BULUŞACAKLAR

- AZERBAYCAN’DA  BİLİM OLİMPİYATLARIYLA İLGİLİ 100 ÖĞRENCİYE SEMİNER VERİLDİ

- YRD.DOÇ.ERDOĞAN “HEDEFİMİZ  BİLİMİ ÇOCUKLARA KÜÇÜK YAŞLARDEYKEN SEVDİRMEK”

(FOTOĞRAFLI)
Turk Dunyasının öğrencileri  Bilim Olimpiyatları’na hızla hazırlanıyor. Son başvuru tarihi 13 -Aralık-2015 te olan  proje yarışmasında  ön elemeyi geçen ilk 100 projenin 18Aralık  tarihinde  web sayfasından ilan edilmesinden sonra  24-25 -Aralık-2015  tarihleri arasında  Eskişehir’de gerçekleşecek 2 günlük sergiyle yarışma sona erecek. Türk Dünyası  Bilim  Olimpiyatları’nın proje koordinatörü Yard.Doç.Dr İbrahim Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ki Türk Dünyası Araştırma Vakfı’nda 100 öğrenciye “ Bilim ve Teknoloji’de ki son gelişmeler” hakkında seminer verdi. Erdoğan “Hedefimiz,  bilimi çocuklara küçük yaşlarda iken sevdirmek” dedi.
Eskişehir Valiliği’nin öncülüğünde ilki Eskişehir’denTürk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin programı, İlköğretim çağında ki 4 ile 8. sınıf arasındaki çocukların icatlarıyla katılabileceği “Bilim Olimpiyatı”  ile final yapacak. Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alan Türk Dünyası Araştırma Vakfı  Atatürk İlk Öğretim Okulu’nda,  projenin koordinatörlüğünü  yapan Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED) Başkanı Yrd.Doç.Dr İbrahim Erdoğan, Azerbaycan Türk Dünyası Araştırma Vakfı’nda 100 öğrenciye “ Bilim ve Teknoloji’de ki Son Gelişmeler” hakkında seminer verdi. Azerbaycan Tahsil Nazırlığı yetkilisi Firidun Hemeyer,Mektepler ve Ümit tahsil Başmaslahatçı Vefa Yaguplu, Basın Ateşesi Jasarat Valehli, Bilim Olimpiyatları Yurt dışı danışmanı Ankara Üniversitesi eski öğretim üyelerinden Prof. Hanım Halilova’da seminere katılanlar arasında yer aldı.
Seminer de hedeflerinin bilimi çocuklara küçük yaşta sevdirmek olduğunu belirten ve projenin nasıl yapılacağını çocuklara örnekleriyle anlatan  Erdoğan, çocuklara daha önce yapılmış projelerden örnekler  verdi. Isıdan hareketle canlı nesnelerin fotoğrafını çekebilen, dış ortam soğukken kişinin kendini sıcak hissetmesini sağlayan kıyafetler, başı sıcak yaz aylarında  serin tutmaya yönelik güneş enerjili ve vantilatörlü şapka , iğnesiz aşı yapabilen enjektör, çocuğun boyuna göre aşağıya veya yukarıya çıkabilen lavabo  gibi örnekleri de göstererek anlatan Erdoğan,başta ABD olmak üzere batı ülkelerinde çocuklara yönelik ARGE birimleri olduğuna dikkat çekti. Bü tür araştırma birimlerinin Türk Dünyası’nda olmadığını ifade eden Erdoğan yarışmada bu nedenle  yeniliklere özen göstererek Türk Dünyası’nda da araştırma ve geliştirmeye önem verilmesini özendirmek istediklerini söyledi.
-PATENTLER ÇOCUKLAR VE ÜLKELERİ ADINA OLACAK -

TÜGED  Başkanı ve Türk Dünyası  Bilim Olimpiyatları Proje Koordinatörü Yrd.Doç. Erdoğan, bilim ve teknolojiye özendirme amacıyla düzenlenen yarışma da Türk çocuklarının yapacağı benzeri icatların hem ulusal hem de uluslararası düzeyde patentlerinin alınacağını, patentlerin ise isimlerinin ise katılımcı ülke adına ve çocuğun adına kaydedileceğin ifade etti. Eşit yarışma olanakları bulunması açısından yarışmaya özel okulları çağrılmadığını ve  yarışmanın devlet okullarında okuyan çocuklar arasında olmasına özen gösterdiklerini  ifade eden Erdoğan, alınan patentlerin sanayicilere ulaşması için de ayrıca çalışmalar yürüteceklerini söyledi.-TRT AVAZ’DA 350 MİLYON KİŞİYE YAYINLANACAK-

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları hazırlıkları için Eskişehir Türk Dünyası Ajansı’na bağlı olarak çalışmaları üstlenen Türkiye Gönüllü Eğitimciler Federasyonu başkanı ve yarışma koordinatörü Erdoğan, Arnavutluktan başlayarak tüm Balkan ülkeleriyle, Rusya’da yer alan Özerk Türki Cumhuriyetler, Asya’da yer alan bağımsız Türki Devletler, Kafkasya’da ki Azerbaycan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri dolaşarak yarışma hakkında bu ülkelerin eğitim yetkililerine ve çocuklarına bilgi verip, yarışmaya katılımı arttıracaklarını ifade etti.
Yarışmanın hazırlık safhası da dahil olmak üzere tüm aşamalarının  TRT AVAZ’da her hafta yayınlanacağına dikkat çekerek, yarışmaya katılmak isteyen çocukların www.tdbo.org adresinden ayrıntılı bilgi edinebileceklerini ve başvuru yapabileceklerini söyledi.


YARIŞMAYA KATILAN ÜLKELER

 • TÜRKİYE
  TÜRKİYE
 • KKTC
  KKTC
 • AZERBAYCAN
  AZERBAYCAN
 • KAZAKİSTAN
  KAZAKİSTAN
 • KIRGIZİSTAN
  KIRGIZİSTAN
 • ÖZBEKİSTAN
  ÖZBEKİSTAN
 • TÜRKMENİSTAN
  TÜRKMENİSTAN
 • BOSNA HERSEK
  BOSNA HERSEK
 • BULGARİSTAN
  BULGARİSTAN
 • ALTAY
  ALTAY
 • MOLDOVA
  MOLDOVA
 • MAKEDONYA
  MAKEDONYA
 • ARNAVUTLUK
  ARNAVUTLUK
 • TATARİSTAN
  TATARİSTAN
 • KOSOVA
  KOSOVA
türk dünyası bilim olimpiyatları


Web Tasarım